Zalany samochód? Co z odszkodowaniem?

Sezon burzowy obecnie trwa w najlepsze. Co kilka dni możemy dowiedzieć się o anomaliach pogodowych, które powodują, że w miastach z powodu obfitych opadów powstają rwące potoki i rzeki. Ulewne deszcze, burze lub gradobicia niszczą nie tylko domy, ale również  samochody. Co zrobić w sytuacji, gdy Twój samochód został zalany i wymaga kapitalnego remontu? Co z odszkodowaniem? Odpowiedź w tym artykule.

Ubezpieczenie

Przy zalaniu samochodu trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie OC nie chroni przed podtopieniami i zalaniami pojazdu. Tylko jeśli posiadasz polisę AC możesz starać się o odszkodowanie. Wszystko jednak zależy od wariantu posiadanego ubezpieczenia, rodzaju szkód, zakresu i sumy ubezpieczenia. Tylko wtedy masz szansę na wypłatę odszkodowania.

Zgłoś szkodę

Gwałtowne burze i ulewne deszcze doprowadziły do zalania Twojego samochodu? Najważniejsze co musisz zrobić to poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Zgłoś szkodę i zapytaj jak wygląda sposób postępowania i likwidacji szkody. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych ma różne standardy reagowania w takich przypadkach.

Na wypłatę odszkodowania masz szansę, gdy zajdzie zdarzenie, które jest jasno określone w OWU. Jeśli dane zdarzenie nie znajduje się w ogólnych warunkach to odmowa wypłaty odszkodowania jest niemal pewna.

Rzeczoznawca ustalając kwotę odszkodowania bierze pod uwagę kilka czynników. Ustalane jest m.in. to ile czasu pojazd znajdował się pod wodą, do jakiej wysokości został zalany i ile w samochodzie znajduje się „elektroniki”.

Zalana ulica? Wyłącz silnik

Wracasz z pracy podczas obfitych opadów deszczu, a wycieraczki w samochodzie ledwo dają radę z nadmiarem wody? Jedziesz ulicą i widzisz, że cała jezdna jest kompletnie zalana? Niestety nie jesteś w stanie ocenić jak wysoki jest poziom wody. Pierwsze co trzeba zrobić to zastanowić się, czy jest sens jechać dalej. Samochód osobowy to nie amfibia. Ryzyko zalania jest bardzo duże. Jeśli wjechałeś w głęboką wodę to musisz koniecznie zgasić silnik. Pamiętaj, że niezależnie od zasad ubezpieczyciela, nie można odpalać silnika. Jeśli silnik zassie wodę to Towarzystwo Ubezpieczeniowe z pewnością nie wypłaci odszkodowania za tak uszkodzony silnik.

Wyłączenie silnika to świadome nie narażenie pojazdu na większe szkody. Dzięki temu otrzymasz odszkodowanie, które pokryje koszty osuszania i niezbędnych napraw. Pamiętaj, nie przejeżdżaj przez ulice z wysokim stanem wody.

All-risk

Szukasz alternatywy dla ubezpieczenia autocasco? Skorzystaj w ochrony all-risk. Dzięki temu ubezpieczyciele odpowiadają za wiele nieprzewidzianych zdarzeń, w których może ucierpieć Twój pojazd. Taka polisa jest przede wszystkim bardziej kompleksowa. Nie zwalnia to jednak kierowcy, by przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić katalog wyłączeń.

Zalanie auta może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji finansowych. Tylko posiadanie odpowiedniego pakietu AC lub rozszerzenia all-risk sprawia, że ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Sprawdzaj dokładnie OWU i katalog wyłączeń. Pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości, dzięki czemu unikniesz wielu nieporozumień w przyszłości.

Źródło: www.superauto24.se.pl, www.mojafirma.infor.pl

Komentarze (1) -

  • marek Opole

    2016-07-15 15:47:12 | Odpowiedź

    Po ostatnich burzach w Polsce. Ubezpieczyciele będą mieć dużo roboty w sprawie odszkodowańSmile

Dodaj komentarz

Loading