Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Jak odpowiednio o niego zadbać?


Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy. Sprzęt narciarski nie należy do najtańszych. Co roku fani „białego szaleństwa” inwestują wiele pieniędzy w przygotowania do zimy. Wyjeżdżając w góry ubezpieczamy się od nieprzewidywalnych zdarzeń i wypadków. Co w przypadku ubezpieczenia sprzętu narciarskiego? O co dokładnie zadbać? Postaramy się Wam to wyjaśnić.

Wybierając polisę narciarską musimy dokładnie sprawdzić co oferuje nam ubezpieczenie narciarskie i w jakiej sytuacji następuje wypłata odszkodowania. Różnice w ofertach dostępnych na rynku można podzielić na II kategorie. Pierwsza z nich to samo określenie co to jest sprzęt sportowy. Definicje w ogólnych warunkach jasno określają jaki rodzaj sprzętu jest objęty ubezpieczeniem. Najczęściej są to narty z wiązaniami, kijki, buty narciarskie czy deska snowboardowa. Jeśli sprawdziliśmy już w OWU co ubezpieczyciel rozumie pod pojęciem sprzętu narciarskiego teraz musimy przeanalizować zakres odpowiedzialności, a więc wykaz sytuacji, w których to nasz sprzęt jest ubezpieczony.  

Standardowo ochroną jest objęty sprzęt oddany do przechowalni bagażu, powierzony zawodowemu przewoźnikowi. 

Pamiętajmy, aby zachować paragon lub inny dokument potwierdzający oddanie naszego bagażu pod opiekę innego podmiotu. To co najbardziej interesuje narciarzy to właśnie ubezpieczenie sprzętu podczas użytkowania. W tym temacie jest najwięcej różnic w dostępnych ofertach!  Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe obejmują ochroną sprzęt np. od określonych zdarzeń losowych i od kradzieży z włamaniem do naszego miejsca zakwaterowania, auta (narty nie mogą być pozostawione w aucie w pełnej widoczności) czy rabunku. 

TU Europa w swoim ubezpieczeniu SKi&SPORT dodatkowo ochroni nas w sytuacji, gdy nasz sprzęt zmieni właściciela podczas, gdy my straciliśmy przytomność w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia lub nagłego zachorowania. Natomiast rozszerzając Wojażera w PZU o ubezpieczenie assistance Pakiet sport możemy liczyć na pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego sprzętu lub wynajem sprzętu zastępczego jeśli nasze narty uległy zniszczeniu w wyniku zderzenia się z innymi osobami, przedmiotami lub niefortunnie wywróciliśmy się (w przypadku wywrócenia się odpowiedzialność będzie tylko, gdy doszło również do uszkodzenia ciała).

Pamiętajmy, że zostawiając nasz sprzęt pod restauracją bez żadnej opieki nie mamy co liczyć na ochronę z polisy narciarskiej. 

W przypadku szkody w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego przygotowywana jest wycena sprzętu, który został uszkodzony lub skradziony. Pod uwagę brane są koszty naprawy sprzętu w profesjonalnym serwisie potwierdzone fakturą. Jeśli natomiast nasz sprzęt został skradziony to ubezpieczyciel musi oszacować jego wartość na podstawie aktualnej ceny sprzętu na rynku.

Planując wyjazd warto zadbać o swój komfort wybierając takie rozszerzenie standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia, które obejmie ochroną sprzęt sportowy od zniszczenia, uszkodzenia lub zaginięcia. W celu dobrania odpowiedniej do naszych potrzeb polisy należy skontaktować się ze swoim Agentem. Przygotowaną ofertę należy dokładnie przejrzeć i przeczytać co ubezpieczyciel pojmuje pod pojęciem „sprzęt sportowy” i jaki oferuje zakres odpowiedzialności. Spędź zimowe szaleństwo z kompleksową ochroną.


Komentarze (2) -

  • Janek

    2015-11-06 16:20:02 | Odpowiedź

    A czy ubezpieczenie będzie działało również w sytuacji w której bagaż z deską zaginie mi na lotnisku? I jak mam udowodnić jaki miałem sprzęt?

  • SuperUbezpieczenia.pl

    2015-11-09 14:46:09 | Odpowiedź

    Gdy ubezpieczamy swój sprzęt sportowy ubezpieczyciel najczęściej chroni go w sytuacji, gdy został powierzony  zawodowemu przewoźnikowi.  Ważne jest, by zachować dokument potwierdzający jego przekazanie np. rachunek lub paragon. Zgłoszenie szkody powinno zawierać dokładny opis utraconych przedmiotów z określeniem ich rodzaju, wartości, miejsca i daty zakupu. Posiadanie rachunków lub innych oryginalnych dowodów zakupu znacznie ułatwia likwidacje szkody. Jeśli ich nie posiadamy, to właśnie na podstawie przekazanego opisu będzie określana wartość utraconego mienia.

Dodaj komentarz

Loading