Ubezpieczenie quada - co musisz wiedzieć?

Od ponad dziesięciu, kiedy quady stały się bardzo popularne – są  jednocześnie zmorą mniejszych miejscowości i szlaków turystycznych. Okres komunijny to czas, kiedy liczba wypadków z udziałem quadów się  zwiększa. Ubezpieczenie quada, czy jest obowiązkowe, co wchodzi w zakres ochrony?

W zeszłym roku media rozpisywały się o wypadku z udziałem quada, którym kierował 14 – latek.  Potrącił on mężczyznę, który wskutek poniesionych obrażeń zmarł. Takich tragicznych przykładów są dziesiątki, a winy nie ponoszą dzieci, które często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, ale dorośli, którzy kupują dzieciom coraz droższe prezenty komunijne.  Tragiczne wypadki nie odstraszają rodziców od zakupu quadów, a moda panująca wśród prezentów komunijnych nie zmienia się od lat. A szkoda, może warto pomyśleć nad starymi, sprawdzonymi prezentami i kupić dziecku w prezencie komunijnym rower lub zegarek?  Zauważyć należy, że dolna granica wieku osoby uprawnionej do poruszania się quadem przesunęła się z 13 do 14  roku życia, co oznacza, że kupowanie quada w jako prezent  komunijny nie powinno mieć miejsca.

Quad, czyli czterokołowiec

Czy ubezpieczenie quada w jest w Polsce obowiązkowe? Co należy zrobić aby zarejestrować pojazd? Oto kilka wskazówek. Zacznijmy od tego, czym według polskiego prawa jest czterokołowiec.

Według prawnej definicji czterokołowiec to „pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, w przypadku przewozu osób 400 kg”.

Aby móc się legalnie nim poruszać pojedźcie , należy  posiadać prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B. I co ważne, rodzaj wymaganego prawa jazdy zależy od masy quada.

Prawo o ruchu drogowym wprowadza następujący podział quadów:

  1. Czterokołowiec – posiada dopuszczalną  masę całkowita 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1.
  2. Czterokołowiec lekki – quad – jego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.

Rejestracja

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich pojazdów. Czy zatem pojazd stoi w szopie, czy jeździmy nim po polnych drogach – zarejestrować go musimy. Rejestracja quada odbywa się na tych samych zasadach jak w przypadku rejestracji samochodu czy motocykla. Powinien on posiadać tablice rejestracyjne oraz wykupione ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie  quada - większy silnik wyższa składka

Dlaczego? Dlatego, że większa moc oznacza większe ryzyko wypadku. Ponadto, podobnie jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych ubezpieczenie quada zależy od kilku czynników: Po pierwsze, cena polisy uzależniona jest od wieku właściciela,. Oraz od tego ile lat posiada prawo jazdy. Ważne dla zakładu ubezpieczeń jest jego historia ubezpieczeniowa, oraz ilość ewentualnych szkód. Ponadto ubezpieczyciel bierze również pod uwagę markę pojazdu, rok produkcji, wspomnianą wcześniej pojemność silnika, oraz stan techniczny ubezpieczanego pojazdu. Warto jeszcze  rozważyć zakup AC i NNW. Ten rodzaj ochrony może się przydać niezależnie od tego, czy jeździmy po okolicznych dróżkach, czy jeździmy po krętych, wyboistych  szlakach  górskich.

Dodaj komentarz

Loading