
Wybudowałeś swój wymarzony dom, masz syna i posadziłeś drzewo? Pamiętaj, że Twoja rola się nie kończy. Stając się właścicielem domu masz obowiązki, które powinieneś spełnić. Bezpieczeństwo to podstawa. Nie chodzi tu tylko o kompleksowe ubezpieczenie. Każdy właściciel musi pamiętać o dbaniu o stan techniczny domu oraz wykonywać niezbędne przeglądy. W tym artykule powiemy Wam jakie obowiązki spadają na właściciela domu.
Pamiętaj o przeglądach
Głównym obowiązkiem właściciela domu jest dbanie o właściwy stan techniczny budynku. Wszystko określa art. 64 prawa budowlanego. Są tam określone takie wytyczne dotyczące przeprowadzania co najmniej raz w roku, kontroli stanu technicznego:
- Instalacji gazowej
- Przeglądów kominowych (dymowe, spalinowe, wentylacyjne)
- Raz na 5 lat-generalny przegląd stanu technicznego budynku i instalacji
Zadbaj o ubezpieczenie
O ochronę finansową w przypadku nieszczęśliwych wypadków naszego domu powinna zadbać odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa. To właśnie w przypadku np. kradzieży zostanie wypłacone nam odszkodowanie za powstałe szkody. Wybierając ubezpieczenie zwracamy głównie uwagę na zakres ochrony i sumy ubezpieczeniowe oraz na górną granicę odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Pamiętaj, żeby dokładnie czytać OWU, by w przyszłości nie być zdziwionym, że ubezpieczyciel nie chce nam wypłacić pieniędzy. OWU jako dokument powinien być przeczytany przez właściciela bardzo dokładnie. W końcu chodzi o zapewnienie ochrony naszemu domowi. Zatem sprawdzajmy dokładnie co podpisujemy.
Co może od nas wymagać ubezpieczyciel?
W każdej umowie ubezpieczeniowej TU nakłada na nas pewne obowiązki, które musimy spełnić. Niewywiązanie się z nich może skutkować niepełnym lub całkowitym brakiem wypłaty odszkodowania. Głównymi obowiązkami są:
- Zachowanie ostrożności- nie oddawanie kluczy osobom trzecim
- Właściwa eksploatacja- w domu korzystaj ze sprzętów zgodnie z instrukcją i ich przeznaczeniem
- Pamiętać o przeglądach i konserwacji domu
- Zakaz przechowywania drewna, trocin i innych materiałów łatwopalnych na poddaszu w pobliżu przewodu kominowego
- Używanie uszkodzonego pieca
- Urządzanie wędzarni w domu lub pomieszczeniu łatwopalnym
- Dokonywanie remontów i poprawek urządzeń gazowych bez pozwolenia
- Używanie pieca gazowego bez atestu
- Dodatkowo ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy może Cię prosić o listę przedmiotów o znacznej wartości (np. antyków powyżej 10 tysięcy złotych).
Zabezpiecz swoje mienie
Chcąc ubezpieczyć swój dom, ubezpieczyciel wymaga byśmy zadbali o dobre zabezpieczenie swojego mienia. Wymogi dotyczą przede wszystkich zabezpieczeń od kradzieży. Zwykle w OWU są zapiski dotyczące:
- Drzwi z zamkami
- Okna w dobrym stanie technicznym
- Zabezpieczone otwory prowadzące do domu
- Pamiętajmy, by okna i drzwi posiadały odpowiednie certyfikaty i atesty
- Posiadanie dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmy) będzie dodatkowym plusem
Ratuj swoje mienie
Jeżeli zdarzy się tak, że nasz dom ulega zniszczeniu na „na naszych oczach” to jesteśmy zobowiązani ratować mienie i ograniczyć szkody. Przykładowym działaniem może być:
· Odcięcie dopływu wody (w przypadku zalania)
· Zabezpieczyć mienie, wezwać ochronę, policję (w przypadku kradzieży)
· Wezwać straż pożarną (w przypadku pożaru)
· Zabezpieczyć osoby ranne w wyniku powstania szkody
Chcesz zlikwidować szkodę? Pamiętaj o dokumentach
Jeżeli Twój dom uległ zniszczeniu i chcesz ubiegać się o odszkodowanie to pamiętaj, że ubezpieczyciel będzie chciał od Ciebie przedstawienie stosownych dokumentów. W momencie wypełniania zgłoszenia szkody będziesz musiał doprecyzować co uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu.
Podpowiedzieliśmy Tobie o Twoich obowiązkach względem domu i ubezpieczyciela. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Spełnienie wszystkich wytycznych jest niezbędne, by w razie niespodziewanego zdarzenia móc liczyć na odszkodowanie. Dla przypomnienia pamiętaj o tym by kontrolować instalacje gazowe, przewody kominowe, instalacje elektryczne.