Różnica w OC między rokiem 2015 a 2016. Dlaczego OC drożeje?

 

Początek roku dla kierowców oznaczał jedno. Wzrost cen za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dlaczego tak się dzieje i jak długo to potrwa? Przeczytaj i sprawdź czy można jakoś oszczędzić. Żadną tajemnicą nie jest, że kierowcy w 2016 roku w porównaniu z poprzednim rokiem zapłacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czym to jest spowodowane?

Ubezpieczenia OC od kilku lat przynoszą ubezpieczycielom same straty. Walka o klienta trwała ciągle na polu cenowym, ponieważ zakres ochrony OC jest regulowany ustawowo. Składki przez wiele lat były niskie w porównaniu z potencjalnym ryzykiem. Do tego wszystkiego też dochodzą kolejne fakty. W ostatnich latach ubezpieczyciele odnotowali bardzo duży wzrost wypłacanych świadczeń. W 2014 roku straty z OC wynosiły około 800 milionów złotych. Towarzystwa Ubezpieczeniowe muszą to jakoś odrobić. Podwyżka cen w tym przypadku to normalny proces.

Nowe wytyczne KNF

Wojna cenowa i wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego sprawiają, że konieczne jest podwyższenie cen za OC. Nowe wytyczne sprawiają, że likwidacja szkód i roszczeń będzie bardziej kosztowna dla TU.  Wprowadzone zmiany dotyczą konieczności stosowania pewnych standardów w szkodach częściowych i całkowitych przy ubezpieczeniu AC. Obowiązkowa pomoc przy sprzedaży wraku pojazdu przy szkodach całkowitych. Jednolite kryteria wyceny przy wariancie kosztorysowym i serwisowym oraz zakaz wprowadzania amortyzacji. To wszystko stanowi podstawy do podwyżki.

Podatek bankowy, podatek Religii i składka na Szpitalne Odziały Ratunkowe

Podatek bankowy wszedł w życie 1 lutego 2016 roku. Nakłada on na ubezpieczycieli podatek za nadwyżkę aktywów powyżej 2 miliardów złotych. Oznacza to jedno. Odbije się to na kierowcach. Podatek Religii i nowy pomysł dotyczący SOR-ów ma sprawić, że kierowcy będą się dokładać na leczenie ofiar poszkodowanych w wypadkach. Nie ma co ukrywać. Wszystkie te zmiany będą miały odzwierciedlenie w składce.

Ile więcej zapłaci statystyczny kierowca za swoje ubezpieczenie?

Nie można tego jednoznacznie powiedzieć. Składkę ubezpieczyciele wyliczają indywidualnie na podstawie takich danych jak dane pojazdu, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą i bezszkodowa jazda itd. OC rośnie, ale nie identycznie dla każdego kierowcy. W przypadku PZU stawki się nie zmieniły. Nasi agenci porównując oferty zauważają, że zmiany w składkach mogą się zmieniać nawet codziennie w poszczególnych Towarzystwach. W zależności od miasta i ubezpieczyciela składka może być wyższa nawet o 300 zł. Ogólnie szacuje się, że podwyżki będą wynosić kilkanaście procent.

Rady dla kierowców

Obecne podwyżki nie oznaczają, że wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe zmówią się i razem podniosą wysoko ceny. Wiadomo jest, że kierowcy mogą być w szoku z powodu podwyżek, ale nie ma co panikować. By zaoszczędzić najlepiej jest porównywać oferty u wszystkich ubezpieczycieli. Automatyczne przedłużenie polisy może nie być atrakcyjne. Nie czekajmy również z kupnem polisy do ostatniego dnia. Warto się tym zainteresować wcześniej.

Odwiedzając nasz kalkulator OC na stronie www.superubezpieczenia.pl każdy kierowca może sobie sam obliczyć składkę w kilka chwil i zakupić ją przez internet. Dodatkowo nasi eksperci odpowiedzą na każde pytanie i z pewnością pomogą i doradzą. Po więcej szczegółów zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numer 720 221 221.

Wedle naszych wyliczeń ceny OC mogły wzrosnąć nawet o 400 zł w porównaniu do 2015 roku.

 

Komentarze (3) -

 • Magda

  2016-03-14 15:03:33 | Odpowiedź

  Mi też niedługo kończy się ubezpieczenie, jestem ciekawa ile mi wyjdzie w tym roku. Obu OC nie było droższe o mojego autka staruszka Wink

 • Kierowca

  2016-03-22 13:38:29 | Odpowiedź

  Nic nowego, co roku jest drożej za ubezpieczenie.

 • młody driver

  2016-03-30 14:38:19 | Odpowiedź

  W tym roku sam zaczynam pracować na swoje znizki. Mam nadzieje, że składka mnie nie odstraszy!

Dodaj komentarz

Loading