Prawo jazdy - nowe przepisy


4 stycznia miał być dniem, od którego obowiązywać miały nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące młodych stażem kierowców. Jednak termin wprowadzenia nowych przepisów został przesunięty. Taka sytuacja spowodowana jest opóźnieniem we wdrożeniu systemu CEPiK 2.0.

Ponieważ zmiany w prawie jazdy są uzależnione od wdrożenia systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, a ten ma znaczne opóźnienia, z restrykcji przygotowanych dla kierowców wejdzie w życie tylko jedna – obowiązek naklejenia zielonego listka na szybie samochodu. Opisane poniżej zmiany wejdą w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku. Możliwe jednak, że termin ich wprowadzenia przesunie się nawet do 2017 roku.

W związku z tym zmiany przewidziane dla wszystkich świeżo upieczonych kierowców wejdą w życie w okolicach czerwca 2016 roku. Co ulegnie zmianie?

Jedną z nowości, która wejdzie w życie za około pół roku, będzie inne traktowanie osób, które dopiero co uzyskały prawo do prowadzenia pojazdów. Przez pierwsze dwa miesiące od momentu otrzymania uprawnień osoby te będą objęte okresem próbnym. W razie popełnienia dwóch wykroczeń przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym w tym czasie - okres tez zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Jeśli natomiast kierowca popełni co najmniej trzy wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe, to straci prawo jazdy. 

Przedłuża się również okres przejścia obowiązkowych szkoleń dodatkowych. Również w okolicach czerwca przyszłego roku kierowcy, między czwartym, a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy będą musieli przejść specjalne – dodatkowe, płatne  szkolenia  prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. 

Ponadto kierowca będzie musiał przejść godzinne szkolenie praktyczne (ćwiczenia jazdy na zakręcie, na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS i wychodzenia z nieplanowanego poślizgu) w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Łączny koszt szkoleń ma nie przekroczyć 300 zł. Zaświadczenie o zaliczeniu szkoleń trzeba będzie przedłożyć staroście. Ponadto – nowi kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej oraz na autostradzie, nawet jeżeli znaki drogowe będą pozwalać na szybszą jazdę.

Zmieni się też sytuacja doświadczonych kierowców, którzy uzbierali 24 punkty karne. Nie stracą oni prawa jazdy, ale będą musieli przejść kilkudniowe szkolenie (koszt 500 zł). Po zebraniu 24 punktów karnych kierowca będzie mógł zaliczyć taki kurs tylko raz. Jego konto zostanie wyzerowane, ale w ciągu 5 lat nie dostanie on drugiej szansy, jeśli znowu uzbiera 24 punkty.

Zielony listek zostaje

Od 4 stycznia 2016 roku obowiązywał będzie natomiast przepis, dotyczący zielonego listka. Początkujący kierowca przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy będzie musiał poruszać się autem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie zielonymi listkami.

Nie zarobisz jako kierowca

W tym czasie nowy kierowca nie będzie mógł podjąć pracy w celu zarobkowym jako kierowca pojazdu, ani prowadzić działalności gospodarczej, która ściśle związana jest z prowadzeniem samochodu. 

Komentarze (1) -

  • Lord ŁORD

    2015-12-18 14:59:10 | Odpowiedź

    Ciekawe kiedy się za te WORD-y wezmą.

Dodaj komentarz

Loading