Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Na co uważać w innych krajach?


Wraz z rozpoczynającym się sezonem zimowym, miłośnicy białego szaleństwa z Polski szykują się do wyjazdów w góry. Popularnym kierunkiem na narty są wyjazdy zagraniczne do Austrii, Włoch, Czech, Słowacji. Decydując się na wyjazd oprócz zapakowania niezbędnego sprzętu zaopatrzmy się akcesoria samochodowe, które są niezbędne w danym kraju. Co musimy mieć na wyposażeniu w zagranicznych krajach? Podpowiemy Wam.

Zimowy wyjazd wiąże się ze sprawdzeniem swojego wyposażenia samochodu. Nigdy nie może w aucie zabraknąć takich rzeczy jak: koła zapasowe, narzędzia do małych napraw, apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Obowiązkowe wyposażenie może się różnić w innych krajach. Za brak jego możemy być ukarani wysokimi mandatami. Jak to wygląda w innych krajach?

Niemieckie obowiązki

Niemcy nie są krajem, w którym najczęściej spędzamy zimowy urlop. Jednak trasa np. w Alpy prowadzi nas przez kraj naszych zachodnich sąsiadów. Używanie opon zimowych jest wskazane jeśli wymagają od nas tego panujące trudne warunki atmosferyczne. Łańcuchy są niezbędne tylko na niektórych drogach. Jeśli chodzi o apteczkę to wymaganym jej wyposażeniem są gumowe rękawiczki. Reszta wyposażenia to trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.

Co obowiązuje w Austrii?

Analogicznie do innych krajów podstawą wyposażenia jest apteczka, kamizelka i trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo w niektórych rejonach trzeba zaopatrzyć się w łańcuchy. Pamiętajmy, że korzystając z telefonu komórkowego możemy tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Nie możemy także mieć zamontowanych na desce rozdzielczej kamer.

Włoskie przepisy

We Włoszech sytuacja wygląda następująco: musimy posiadać trójkąt ostrzegawczy oraz zewnętrzne lusterka wsteczne po obu stronach pojazdu. Gaśnica i apteczka nie jest obowiązkowa. Pamiętajmy, że łańcuchy mogą się przydać wjeżdżając na górskie drogi.

Czeska rzeczywistość

„Ahoj”, to możemy usłyszeć od czeskich policjantów jeśli nas zatrzymają. By kontrola przeszła sprawnie i obyła się bez mandatu musimy wiedzieć co musi się znaleźć w naszym aucie. Otóż obowiązkowo musimy mieć  trójkąt ostrzegawczy, odblaskowe kamizelki dla wszystkich podróżnych oraz apteczkę z gumowymi rękawiczkami. Dodatkowo musimy posiadać komplet zapasowych żarówek. Obowiązkowe są zimowe opony od 1 listopada do 31 marca. Gaśnice natomiast są obowiązkowe tylko dla autokarów.

Co w Słowacji?

Słowacja to kraj, gdzie chyba jest najwięcej wymagań. Obowiązkowo musimy mieć apteczkę, która jest wyposażona m.in. w gazę, folię termoizolacyjną, roztwór dezynfekcyjny z jodyny, ustnik do sztucznego oddychania, plastry, bandaże i sterylne okłady. Dodatkowo musimy mieć kamizelki, które wozimy w kabinie. Obowiązkowe są także: liny holownicze, sprawny podnośnik, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe bezpieczniki i żarówki, po jednej z każdej strony. Zabronione jest rozmawianie przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego oraz montowanie uchwytu nawigacji na samym środku szyby.

Znając wymagania jakie obowiązują w danym kraju z pewnością unikniemy przykrych niespodzianek podczas kontroli. Warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie, które ma zapewniać nam dodatkowe zabezpieczenie i jest pomocne w razie nieszczęśliwego wypadku.

 

Komentarze (1) -

  • M.

    2015-11-26 10:22:18 | Odpowiedź

    Kamizelka odblaskowa!! przekraczając granicę zakup takiej kamizelki na stacji paliw to już kilka euro... a mandat to jakieś 15 euro Frown  Teraz zawsze mam kilka w aucie.

Dodaj komentarz

Loading