Karta EKUZ a wyjazd do pracy sezonowej

Okres wakacyjny to dla młodych ludzi okazja do zarobienia pieniędzy przy sezonowych pracach za granicą. Takie kilkumiesięczne wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów, studentów i osób, które od dłuższego czasu pozostają bez pracy. W tym artykule dowiesz się jak zadbać o ubezpieczenie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Praca sezonowa to często praca fizyczna, która wymaga dobrego stanu zdrowia. Najczęściej chodzi o zbiory warzyw i owoców, pracę na liniach produkcyjnych itd. Na początek wyjaśnijmy czym jest praca fizyczna:

 • Praca fizyczna- to zespół czynności, który wymaga od osoby głównie ruchu, wysiłku i pracy mięśni, co przekłada się na rezultaty wykonywanych zadań.

Przypominamy, że za pracę fizyczną niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe uznają także pracę niezarobkową. Chodzi tu m.in. o praktyki studenckie, zawodowe lub wolontariat.

Okazuje się, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe w OWU ubezpieczeń turystycznych rozszerzają definicję pracy fizycznej o pojęcie „ciężkiej pracy fizycznej”.  Za taką prace uznaje się m.in.:

 • Pracę pod ziemią,
 • Pracę przy urządzeniach elektrycznych o wysokim napięciu,
 • Praca na wysokościach,
 • Praca z niebezpiecznymi urządzeniami,
 • Praca z substancjami chemicznymi,
 • Prace spawalnicze,

Praca „na czarno” a ubezpieczenie

Wiele osób wyjeżdża za granicę i pracuje na czarno. Takie postępowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. W przypadku wypadku lub innego niespodziewanego zdarzenia taka osoba nie ma co liczyć na pomoc ubezpieczyciela, a za udzieloną pomoc będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni.

Wyjeżdżając do pracy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne z opcją, która obejmuje pracę fizyczną. Dzięki temu możesz liczyć na odpowiednią pomoc w przypadku np. nagłego zachorowania lub wypadku.

Czy karta EKUZ wystarczy?

Osoby wyjeżdżające za granicę do pracy czasem posiadają ze sobą kartę EKUZ i uważają, że ochrona w ramach tej karty wystarczy. Przypominamy, że EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten potwierdza prawo do korzystania ze służby zdrowia w takich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

W ramach tej karty osoba może korzystać ze świadczeń medycznym na takich samych zasadach jak obywatel danego państwa w ramach powszechnej służby zdrowia. EKUZ natomiast nie zapewnia:

 • Zwrotu kosztów za transport medyczny do Polski,
 • Zwrot kosztów za transport zwłok,
 • Zwrot kosztów za niezbędne leczenie,
 • Zwrot kosztów za prywatną opiekę medyczną,

To tylko niektóre przykłady pokazujące jakiej ochrony nie zapewnia karta EKUZ. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że każdy kraj ma swoje zasady na podstawie których udziela pomocy i pobiera opłaty za leczenie.

EKUZ i co dalej?

Nieważne do jakiej pracy za granicę wyjeżdżasz warto jest posiadać kartę EKUZ oraz kompleksowe ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o pracę fizyczną. Dzięki temu masz pewność, że w razie niespodziewanego zdarzenia możesz liczyć na pomoc i pokrycie kosztów leczenia.

Nie wiesz jak znaleźć ubezpieczenie dostosowane do Twoich potrzeb? Skorzystaj z pomocy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl, którzy doradzą i odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Po więcej szczegółów wejdź na www.superubezpieczenia.pl lub zadzwoń 720 221 221. SuperUbezpieczenia.pl to najlepsze polisy w Twoim mieście.

Dodaj komentarz

Loading