Jak wygląda procedura rejestracji i ubezpieczenie samochodu dla Ukraińców?

Obywatele ze wschodu zwłaszcza z Ukrainy od jakiegoś czasu przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszego jutra. Ukraińcy co raz częściej pracują w naszym kraju praktycznie w każdej branży. Jak pokazują statystyki, w samym Wrocławiu miesięcznie jest zatrudnianych ok. pięciu tysięcy Ukraińców. Rynek pracy zaczyna być oblegany przez naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińcy chwalą sobie pobyt u nas i starają się tutaj zadomowić. Pracują, wynajmują mieszkanie i kupują samochody. W tym artykule sprawdzimy jak wygląda rejestracja i ubezpieczenie samochodu dla Ukraińca.

Pobyt czasowy obcokrajowca a rejestracja samochodu

Czy wiesz, że w zależności od długości pobytu w jednym z krajów Unii Europejskiej zmianie ulegają zasady dotyczące rejestracji pojazdów? Określone zasady różnią się jeśli chodzi o pobyt stały lub pobyt czasowy.

Czym jest pobyt czasowy?

Pobyt  czasowy to pobyt w kraju Unii Europejskiej, który trwa krócej niż 6 miesięcy. W tym czasie nie trzeba w kraju pobytu rejestrować samochodu i płacić podatków. Co z samochodem? W tym przypadku pojazd musi być zarejestrowany w kraju pochodzenia osoby, która chce zarejestrować dany pojazd.

Auto pożyczane rodzinie?

Czy wiesz, że auto zarejestrowane w rodzimym kraju może być pożyczane rodzinie, jeżeli zamieszkuje ona na stałe kraj, gdzie aktualnie mieszka osoba pożyczająca samochód? Jeśli obcokrajowiec przebywa w kraju UE przez czas krótszy niż 6 miesięcy i nie rejestruje samochodu, to nie ma możliwości, by ten samochód wypożyczyć lub wynająć osobie, która ten kraj zamieszkuje na stałe.

Pobyt stały a rejestracja pojazdu

Osoba, która przebywa w kraju UE dłużej niż pół roku będzie musiała w tym kraju zarejestrować samochód i płacić w tym kraju podatki. Przypominamy, że rejestracja w ciągu 6 miesięcy jest obowiązkowa. Warto wcześniej się zainteresować i dowiedzieć się czy sześciomiesięczny okres zaczyna się w dniu opuszczenia swojego kraju czy od dnia zjawienia się w kraju docelowym. Kontakt z odpowiednim urzędem pomoże uzyskać niezbędne informacje.

Jak wygląda procedura rejestracji samochodu kupionego w Polsce przez obcokrajowca?

Załóżmy, że obywatel Ukrainy chce zarejestrować i ubezpieczyć samochód w Polsce. Jak wygląda cały proces i jak wygląda ubezpieczenie samochodu dla Ukraińca? Na początek trzeba załatwić wszystkie niezbędne procedury w urzędzie. Niezbędne dokumenty jakie trzeba przedstawić to:

  • Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu,
  • Dokument tożsamości. Obywatel Ukrainy, który mieszka legalnie w Polsce musi przedstawić ważny paszport oraz dokument potwierdzający czasowe zameldowanie w Polsce,
  • Dowód potwierdzający właśność pojazdu (Np. umowa kupna-sprzedaży pojazdu, umowa darowizny, faktura VAT),
  • Karta pojazdu jeśli została wydana,
  • Dla nowych pojazdów konieczny jest wyciąg ze świadectwa homologacji,
  • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane,
  • Dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był rejestrowany w kraju (w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu wymagane jest zaświadczenie wystawione przez organ ostatniej rejestracji),
  • Aktualna umowa ubezpieczenia OC (w przypadku pojazdu zakupionego, używanego).

Ubezpieczenie samochodu dla Ukraińca -  współwłasność z  Polakiem

W ostatnich latach bardzo popularnym zabiegiem była rejestracja samochodów przez Polaków dla Ukraińców. Nasi wschodni sąsiedzi korzystali z usług Polaków, by mieć tańszy samochód. Na Ukrainie używane samochody są o wiele droższe niż u nas. Oznacza to, że Ukraińcy po swoje wymarzone auto przyjeżdżają do Polski. Problem pojawia się przy rejestracji takiego samochodu. Koszty zarejestrowania samochodu na Ukrainie oraz  podatki są bardzo wysokie. Znaleziono jednak na to pewien sposób. Ukraińcy kupują samochód i rejestrują go w Polsce z Polakiem, który jest współwłaścicielem. Dzięki takiemu zabiegowi obywatel Ukrainy nie musi płacić cła. Obie strony są zadowolone. Ukrainiec kupuje tańszy samochód, a Polak za użyczenie swojego nazwiska dostaje odpowiednie wynagrodzenie. Taki proceder cieszył się popularnością zwłaszcza województwach granicznych. Często okazywało się, że Polak był współwłaścicielem nawet kilkuset samochodów z obywatelami Ukrainy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla Ukraińca?

Najlepszym sposobem tak jak w przypadku Polaków jest porównywanie ofert we wszystkich firmach. Niezbędne dane do wyliczenia składki to szczegółowe dane pojazdu oraz dane właściciela (dane obywatela Ukrainy, karta stałego lub tymczasowego pobytu, potwierdzenie miejsca zamieszkania).

Już dziś sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla Ukraińca. Nasi eksperci sprawdzą i porównają dla Ciebie ceny składek we wszystkich Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Po więcej szczegółów zadzwoń pod numer 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.

 

Dodaj komentarz

Loading