Co musisz wiedzieć o samochodzie zastępczym?

Ubezpieczenie OC chroni przed finansowymi konsekwencjami w momencie, gdy to właśnie Ty jesteś sprawcą wypadku lub kolizji. Zastanawiałeś się nad tym, czy w ramach OC możesz skorzystać z samochodu zastępczego, gdy jesteś poszkodowanym?

Kiedy możesz liczyć na auto zastępcze?

Dla wielu osób korzystanie z samochodu jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Dojazdy do pracy, odbieranie dziecka z przedszkola, czy zakupy w markecie sprawiają, że coraz więcej czasu spędzamy w samochodzie. W związku z tym zwiększa się również prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku.  Taka „przygoda” kończy się zazwyczaj odholowaniem do serwisu naprawczego.  Co zrobić w sytuacji, kiedy to TY zostałeś poszkodowany? Okazuje się, że jako właściciel samochodu uszkodzonego w wypadku możesz żądać zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego od ubezpieczyciela sprawcy.

Jakie koszty musi pokryć ubezpieczyciel?

Temat samochodu zastępczego z OC sprawcy przez pewien czas był „kością niezgody” pomiędzy Towarzystwami Ubezpieczeniowymi a poszkodowanymi. Całą sprawę wyjaśnia Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 05/11), który informuje, że ubezpieczyciel musi pokrywać celowo i ekonomicznie uzasadnione wydatki na wynajęcie samochodu zastępczego do podobnej klasy co samochód uszkodzony. Dodatkowo poszkodowany nie musi wyszukiwać najtańszej oferty wynajmu pojazdu na rynku, może wynająć samochód za przeciętną cenę rynkową.

Na temat samochodu zastępczego wypowiedziała się również Komisja Nadzoru Finansowego. Przedstawione wytyczne mówią, że odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeniowego za uszkodzenie lub zniszczenie auta niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na wynajem auta zastępczego.

Jak wygląda zwrot kosztów wynajmu?

Poszkodowany w wypadku ma możliwość do zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy nawet wtedy, gdy np. z domu do pracy może dojeżdżać np. autobusem lub tramwajem. Nie można więc uzależniać refundacji kosztów najmu auta zastępczego oraz wykazania przez poszkodowanego, że nie mógł korzystać ze środków komunikacji miejskiej.

W jakich sytuacjach nie można skorzystać z samochodu zastępczego?

Przypominamy, że nie w każdej sytuacji poszkodowany będzie mógł skorzystać automatycznie z samochodu zastępczego. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana. Może zdarzyć się tak, że wypożyczenie samochodu zastępczego może zostać uznane za nieuzasadnione. Dzieje się tak, gdy np. korzystasz z samochodu tylko raz w tygodniu lub, gdy na co dzień poruszasz się innym pojazdem.

Wiele problemów pojawia się przy określeniu na ile samochód zastępczy może być udzielony. Samochód zastępczy  nie może być przyznawany tylko na czas naprawy auta, ale musi  również obejmować czas na badania techniczne i sprowadzenie ewentualnych części z zagranicy.

Samochód zastępczy z AC lub Assistance

Samochód zastępczy może się przydać również, gdy to Ty jesteś sprawcą szkody. Nie każde jednak ubezpieczenie AC daje możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego. Warto więc przed podpisaniem umowy dokładnie czytać OWU. Znajdują się tam wszystkie informacje, które opisują jak wygląda skorzystanie z takiej opcji.

Znajdź już dziś polisę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania i zapewnia Ci skorzystanie z samochodu zastępczego w różnych nieprzewidzianych przypadkach. Eksperci SuperUbezpieczenia.pl porównają dla Ciebie składki we wszystkich firmach. Zadzwoń pod numer 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl

Dodaj komentarz

Loading