Austria - poradnik dla kierowców


Doskonałe warunki śniegowe, nowoczesna infrastruktura, znakomite przygotowanie stoków oraz legendarna gościnność sprawia, że Austria jest ulubionym miejscem dla wielbicieli zimowych sportów. Zanim jednak dotrzemy na stok, musimy pokonać austriackie drogi. Jakie panują warunki na drogach, jakie obowiązują przepisy i czego mogą spodziewać się kierowcy po austriackich służbach drogowych? Odpowiedź w poniższym artykule.

 

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie zimy bez szaleństw na nartach, czy na snowboardzie. Amatorzy białego szaleństwo często wybierają inne góry niż nasze polskie Sudety, czy Karpaty. Dużą popularnością cieszy się Austria, która zachęca turystów nie tylko wspaniałymi widokami i komfortowymi hotelami, ale pewnością, że komfortowe stoki będą w pełni naśnieżone.Dojazd na miejsce wypoczynku to kilkunastogodzinna podroż, do której należy się dobrze przygotować.

Przepisy ruchu drogowego w Austrii

Podstawowym obowiązkiem podróżujących po Austrii jest podróż w pasach bezpieczeństwa. Przewożąc dzieci poniżej 150 wzrostu  koniecznie zapewniamy im odpowiednie foteliki. Jedno miejsce może zajmować tylko jedno dziecko. Obowiązkiem każdego kierowcy jest również okazanie trójkąta ostrzegawczego, apteczki i kamizelki odblaskowej w razie kontroli drogowej. Każdy kto stoi obok samochodu , który uległ awarii musi mieć takowa kamizelkę na sobie. W okresie od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązują tu opony zimowe, a w szczególnych przypadkach, kiedy zima mocno daje się we znaki, wymaga się założenia na koła samochodów łańcuchów.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenie prędkości  dla  samochodów osobowych i motocykli wynosi: na drogach  krajowych-100 km/h, na autostradach-130 km/h, jazda w terenie zabudowanym 50 km/h. Samochody poruszające się po drogach z przyczepą o wadze do 750 kg: w terenie  zabudowanym 50 km/h, a na autostradach i drogach krajowych 100 km/h.

Wsiadasz za kółko – nie pij, używaj telefonu tylko z zestawem głośnomówiącymi

W Austrii dopuszczalną ilością alkoholu w krwi jest 0.5 promila. Jeśli jednak kierowca przekroczy tę granicę to grozi mu mandat od 300 Euro do 5900 Euro. Ponadto kierowca skierowany będzie na specjalne szkolenie, może tez spodziewać się odebrania prawa jazdy. Podczas jazdy obowiązuje zakaz rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego.

Słyszysz karetkę – ustąp pierwszeństwa

Od trzech lat obowiązuje w Austrii przepuszczanie pojazdów uprzywilejowanych. Zasady te  mają ułatwić natychmiastowy przejazd karetkom, oraz innym służbom, które śpieszą na pomoc potrzebującym. Jeśli prowadzący auto nie ułatwi przejazdu służbom specjalnym zostanie ukarany mandatem.

Ile kosztują winiety w tym roku?

Aby kierowców nie zaskoczyły ceny  podajemy  informacje na temat wysokości winiet obowiązujących w tym roku. I tak podczas podróży przez Austrię musimy opłacić winiety. W tym kraju winiety sprzedaje się na okres 10 dni, na  2 miesiące, lub na  rok. Winieta wykupiona na okres 10 dni kosztuje 8,8 euro ( w przypadku motocykli – 5,1 euro). 25 euro należy zapłacić na winietkę dwumiesięczną (w przypadku motocykli – 12,9 euro), za roczny przejazd zapłacimy 85,7 euro, ( w przypadku motocykli – 34,1 euro).

Gdzie kupimy winiety?

Winiety są dostępne na prawie każdej stacji benzynowej na terenie Austrii. można je również nabyć w punktach PZM. Na terenie Niemiec w punktach ADAC lub wysyłkowo za pośrednictwem ich sklepu internetowego.

Gdzie umieszczamy winietę?

W przypadku Austrii nie musimy niczego wypełniać. Winietę naklejamy w lewej, górnej części przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli.  Na szybie powinna się znajdować tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo).

Komentarze (2) -

  • narciarz

    2016-01-19 13:43:11 | Odpowiedź

    Narty w Austrii to moje marzenie

  • narciarz

    2016-01-20 14:56:41 | Odpowiedź

    W ostatnich latach regularnie jeżdze do Austrii. Piekny kraj i idealne warunki dla narciarzy

Dodaj komentarz

Loading